Sprawdź, czy warto słuchać muzyki w pracy!

Audictus partnerem PKO Poznań Półmaraton
10 kwietnia 2019
W górach biega i słucha się najlepiej, czyli Audictus wspiera Biegi w Szczawnicy!
17 kwietnia 2019

Sprawdź, czy warto słuchać muzyki w pracy!

Dostajesz gęsiej skórki na myśl, że miałbyś spędzić osiem godzin w pracy bez muzyki? Głowa do góry: nauka jest po Twojej stronie! W wielu sytuacjach puszczanie ulubionych kawałków nie tylko poprawia humor, ale wpływa również na wzrost produktywności!

Pracujesz w biurze i często wykonujesz monotonną, nużącą pracę? Nie musisz przy tym poświęcać całej swojej uwagi powierzonemu zadaniu, bo rozwiązujesz je niemal z automatu? Bez muzyki można w takich warunkach zwariować! Jednak puszczenie odpowiedniej playlisty działa nie tylko jako ratunek przed nudą; niektóre gatunki pozwalają Ci lepiej skupić się na pracy! Sprawa wygląda inaczej, gdy musisz wykazać się kreatywnością lub szybko przyswoić nowe informacje. W takiej sytuacji lepiej wciśnij STOP i wróć do słuchania muzyki dopiero po skończeniu roboty.

Szanuj innych

Jeśli pracujesz w pomieszczeniu z wieloma osobami, to pewnie nie raz byłeś świadkiem kłótni o puszczaną muzykę. Choć fani metalu czy rapu mogą się z tym nie zgodzić, istnieją gatunki muzyczne, które absolutnie nie nadają się do wspólnego słuchania w warunkach open space. Inna sprawa, że jeśli choć jedna osoba nie zgodzi się na spędzaniu czasu przy dźwiękach muzyki, to nie masz wyboru: pozostaje Ci skorzystanie ze słuchawek. Tylko czy to na pewno coś złego?

Królestwo za dobre słuchawki!

Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie słuchawki zabierzesz ze sobą do pracy. Kluczowe są tu: wielkość i jakość przetworników, łatwość w transporcie, no i przede wszystkim wygoda użytkowania – w końcu masz w nich spędzić kilka godzin! Jeśli dopiero zastanawiasz się nad kupnem słuchawek, świetnym wyborem będą modele Achiever i Creator.

Efekt Mozarta

Skoro już wiesz, kiedy najlepiej puszczać muzykę i masz oko na odpowiedni sprzęt, czas wybrać playlistę! Jeśli chcesz zwiększyć produktywność, najlepsza będzie muzyka klasyczna – tu kłania się efekt Mozarta. Wolisz poprawić umiejętność skupienia się na zadaniu? Nic tak nie wpływa na koncentrację jak kojące dźwięki natury! Muzyka rytmiczna wpływa na szybkość wykonywanych czynności, natomiast ścieżki dźwiękowe z gier z jednej strony nie rozpraszają, a z drugiej umilają czas spędzony w pracy.

Brak słów

Co łączy wspomniane wyżej gatunki? Brak wokalu. Niestety, ale słowa rozpraszają i sprawiają, że za bardzo skupiasz się na ich znaczeniu. Jeśli już jednak chcesz posłuchać piosenek z tekstem, wybieraj te zagraniczne; w ten sposób nie będziesz zwracał aż takiej uwagi na słowa. Unikaj przy tym nowych utworów, bo one również będą zbyt mocno odciągnąć Cię od wypełniania obowiązków.

A co na to pracodawca?

Polskie prawo rzecz jasna nie reguluje kwestii puszczania muzyki w pracy; w kodeksie mowa wyłącznie o sumiennym wykonywaniu obowiązków. Pracodawca przeważnie patrzy na to, czy dobrze wykonujesz swoją pracę. Jeśli muzyka Ci w tym pomaga i jednocześnie nie przeszkadzasz innym pracownikom, to empatyczny szef nie będzie miał nic przeciwko. Dlatego rób swoje i ciesz się dobrym brzmieniem!